Читалището получи финансиране за НФФ „Кехлибарен грозд 2025“

от | ян. 11, 2025 | Новини

  Читалището получи одобрение на проект „XIV-ти Национален фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд 2025“, по програма „Фестивали“, модул „Съществуващи фестивали“, на Национален фонд „Култура“.

   Проектът цели да подпомогне, утвърди и доразвие един национално представен фолклорен фестивал, с конкурсен характер, доказал своята устойчивост през годините.

     Тазгодишното издание на фестивала ще бъде с международно участие. В двата фестивални дни, освен традиционната конкурсна програма, ще бъде организирано посещения от желаещите групи участници и гости на фестивала, на Глухите камъни – един от най-големите скално-култови комплекси в Източните Родопи. 

     В рамките на фестивала ще бъдат обособени творчески пространства, където майстори  ще демонстрират уменията си. Наши участници ще бъдат Росица Тодорова – майстор по тъкане, везба и плетиво, член на Регионалната занаятчийска камара в гр. Бургас. Тя ще представи на нашите участници и гости непреходната красота на мънистените накити, характерни за нашия регион. Творческа работилница ще бъде организирана и от Надка Щегрова – майстор-везбар, член на РЗК – Хасково. Софка Димитрова от РЗК – Шумен, ще демонстрира уменията си по традиционни колани, тъкани на кори. Г-жа Димитрова представя елемент, вписан в Националната представителна листа на шедьоврите на нематериалното културно наследство по Национална система „Живи човешки съкровище“. Всички участници и гости на фестивала ще имат възможността да се запознаят отблизо с уменията на занаятчиите и да се включат в процеса на изработване на художествените елементи. 

      През годините НФФ „Кехлибарен грозд“ изгради и утвърди свой специфичен облик сред многобройните фолклорни фестивали и събори. Провокира издирвателска дейност сред локалните общности да представят на сцена местен репертоар и традиции. Привлича участници от различни краища на България (близки и далечни), дава възможност за изява на фолклорни школи за песенно, инструментално и танцово изпълнение от региона и др. Съдейства за мобилизиране на богатия културен потенциал на Югоизточна Тракия и съживяване на културния живот на селата, дава импулс и идеи за съвместни междуселищни инициативи за опазване на богатото наследство. 

   Част от мотивите на експертната оценителна комисия на фонда са, че фестивалът прави впечатление на висококачествен с участието на научен партньор в лицето на БАН. Стремежът към автентичност и запазване на автентичния фолклор отличава проекта от други подобни фестивали, които търсят финансиране от НФК. Проектът включва качествено култрно съдържание в рамките на съществуащ фестивален форум. Концепцията включва достойни за уважение каузи. 

error: Content is protected !!